Cinematografe in Cluj-Napoca

Discuție în 'Relaxare' deschisă de horea_cj, Iul 3, 2015.

1. horea_cj

horea_cj Cetățean Nou pe Cluj-Forum.ro

Data înregistrării:
    Iun 25, 2015
    Like-uri primite:
    2
    Stiu ca toti aveti Internet, stiu ca toti ati descarcat zeci de filme de pe torrente, stiu ca toti ati auzit de filme online :)
    Dar totodata stiu ca e plin de lume care inca prefera sa mearga la cinematograf! Nu se poate compara cu nimic acel ecran imens, o sala plina, cumparatul de popcorn sau nachos, mersul cu inca 6 prieteni - acestea pur si simplu nu le poti avea acasa in fata laptopului. Si pentru acesti cinefili convinsi, Clujul are ce oferi, ca e vorba de sali clasice de cinema, sau ca e vorba de multiplexuri cu 10 sali intr-un singur mall, dintre care 4 sali 3D, in Cluj poti vedea la orice ora o mare diversitate de filme.
    Incepem cu o mica lectie de istorie:
    - in 1897 este introdus publicului clujean aparatul cinematografic, si se proiecteaza primul spectacol de film;
    - in 1906 se infinteaza primele doua cinematografe din Cluj-Napoca;
    - in 1910 se deschide cel mai luxos cinematograf al acelor vremuri, in Palatul Urania (pe strada Horea);
    - intre 1914 si 1921 studioul de film al lui Jeno Janovics produce peste 100 de filme.
    ...
    - iar in 2008 se deschide Cinema City in Iulius Mall Cluj Napoca, unul din cele mai mari multiplexuri din Romania, cu 1670 de locuri in 10 sali normale si 6 sali pentru filme 3D.
    Dupa cum vedeti, Clujul nu e strain deloc industriei cinematografice.

Cinema_City_Cluj.jpg 182a.jpg 182b.jpg

Cinefilii clujeni mai au la dispozitie urmatoarele cinematografe:
    Cinema Victoria - cu o istorie de peste 100 de ani
    283 locuri pe 2 nivele
    adresa: in centrul orasului Cluj Napoca , Bulevardul Eroilor nr. 51.Telefon : 0264 450 143
    vezi programul filmelor aici

Cinema Florin Piersic
    720 de locuri, renovat de curand
    adresa: P-ta Mihai Viteazul nr.11

Cinema City Iulius Mall
    1670 de locuri, 10 sali normale si 6 sali 3D

Cinema City Polus Center

la iesirea spre Oradea, Comuna Floreşti, Jud. Cluj, Str. Avram Iancu, nr. 492-500
    8 sali, 7 sali 3D, 1792 locuri

Cinema Arta - care din pacate este inchis definitiv

Editat ultima dată: Iul 5, 2015

Împărtășește această pagină

Acest website folosește cookie-uri pentru a furniza vizitatorilor o experiență cât mai bună și cât mai simplă. Prin navigarea site-ului vă exprimați consimțământul conform reglementărilor pentru utilizatorii din U.E.