Recomandat Experiente de neuitat prin Cluj - Turda

Discuție în 'Relaxare' deschisă de Cudyu, Oct 4, 2018.

1. Cudyu

Cudyu Primar Cluj-Forum.ro Membru Staff

Data înregistrării:
    Iul 6, 2015
    Like-uri primite:
    10
    De fiecare data cand ajung in Cluj (si cred ca se intampla tuturor asta)... parca simt ceva aparte. Nu stiu, parca sunt in alta tara...

Oamenii, locurile, orasul.... cu peisajele sale si... bineinteles... accentul (ne permitem si o gluma) :)))
    Ultima calatorie in Cluj m-a lasat insa si cu altceva.
    A fost o alt fel de calatorie, mai pe fuga, iar ceea ce as fi putut vedea in Cluj vazusem deja... asa ca am ales sa cobor mai spre sud. Ne-am oprit in TURDA.

Despre ce poti vedea prin Turda am mai scris parca aici sau aici. Ei bine, de data asta a fost prima data cand as putea scrie cu adevarat CE POTI VIZITA in Turda si DE CE MERITA TURDA un titlu de oras unic in lume.

Stiu ca experienta mea de turist poate fi limitata, insa.... un peisaj ca in Salina Turda.... mai rar mi-a fost dat sa vad. Caci, da! Salina Turda am vizitat-o.
    sursa foto: hotelguru.ro
    Inca de la intrare....
    Frumusetea pur si simplu te izbeste in fata, ca si cand peretii aceia ar vrea sa-ti zica ceva... sa-ti tipe istoria lor si sa-ti murmure zambetele zecilor... sutelor... miilor de turisti care deja i-au vazut (sau lins - dupa caz... sa stiti ca nu m-am putut abtine, sunt al dracu de buni - pentru unu care mananca sarat). :))))

Treptele pe care cobori, neoanele ce iti lumineaza calea pana adanc in mina... Si aerul care iti intra in plamani de parca ar scotoci dupa ceva prin tine... toate acestea nu ai cum sa nu le remarci, nu ai cum sa nu iti placa.

Apoi... daca mai discutam de galerii (nici dupa ce am fost nu am stiut exact cate sunt)... desi mina in sine nu e tocmai "intortochiata" - nu te zapaceste foarte mult. E UN TRASEU DESTUL DE SIMPLU - plin de bucurie si de istorie (partea cu bucuria a durat doar pana am citit cum orbeau calutii care erau pusi sa actioneze mecanismul de sapare)... dar na... asta e alta poveste.

Chiar, stiati ca in doar 2 saptamani, daca lasi un cal in intuneric si apoi il scoti la lumina... acesta poate orbi? Eu am aflat acum!

Lacul....
    Am vazut ceva lacuri pana acum la viata mea, chiar si marea am vazut-o. Si pe a noastra si pe a grecilor, dar si cea din Nord.... am mers cu barca, am traversat cu bacul, am mers cu salupa....

DAR NICIODATA nu m-am simtit mai bine pe un lac... niciodata nu mi-a placut mai mult peisajul decat aici - pe lacul din Salina Turda... un adevarat talaz de sclipiri si de lumini reflectate in negrul adancului (chiar... nici nu stiu cat de adanc este, stie cineva?)....

Un lac in care nu vezi nimic, dar ai impresia ca ai zarit tot. E ca o foaie de smoala asezata pe jos... e pur si simplu inimaginabil. Iar privelistea de sus... e de neiertat. Trebuie sa vezi asta. 13 nivele de suspans faci pana jos (poti sa alegi fie pe scari - desi nu te-as sfatui... mi-a luat o viata intreaga sa cobor)... poti alege fi pe lift.... dar nah, daca ajungi prea devreme la salina, liftul nu te va ajuta, deoarece nu ii vor da drumu (sau poate s-au prins ca suntem moldoveni) :)))

sursa foto: travelguideromania.ro
    Oricum... de coborat am coborat pe scari, cu greu, deoarece sunt foarte mici si extrem de ingramadite. Mie mi se pareau la un moment dat si subrede, dar a fost doar impresia mea :)

Cu liftul am urcat. Impresia care ti-o lasa peisajul din lift, in timp ce urci, iti ramane adanc intiparita in suflet. Stiti la ce m-am gandit eu prima data cand m-am uitat pe geamul liftului? (de fapt tot e din geam) :)))

Aici e locul unde o sa-mi aduc pentru prima oara copiii!
    Clujul ar merita sa fie pus pe harta de doua ori, din cauza Salinei Turda.

Iar in afara de Salina... in Turda puteti vedea mult mai multe lucruri. Muzeul din centru, statuia lui Mihai Viteazu' si poate (sper eu) gradina ZOO... care din pacate s-a inchis in urma unei neintelegeri stupide (din ce am aflat de la localnici).

Oricum. Daca apucati sa ajungeti vreodata prin TURDA... vor fi si altele mult mai frumoase de vazut. Noi nu am apucat deoarece eram pe fuga (toata distractia a durat o singura zi). Cu toate acestea, este una dintre cele mai frumoase zile din viata mea.

Long Live Turda!

2. gilber

gilber Turist pe Cluj-Forum.ro

Data înregistrării:
    Nov 30, 2018
    Like-uri primite:
    0
    How we can use It with mrecorder.com on Android, and can teach how to improve skill in this application?

Împărtășește această pagină

Acest website folosește cookie-uri pentru a furniza vizitatorilor o experiență cât mai bună și cât mai simplă. Prin navigarea site-ului vă exprimați consimțământul conform reglementărilor pentru utilizatorii din U.E.