Jazz in the Park a fost cu adevarat "Chill in the park"

Discuție în 'Altele' deschisă de LogOn, Iul 5, 2015.

?
  1. Da, desigur! Nu am cum sa-l ratez!

2. Nu, nu sunt cu genul asta de muzica...

3. Nu stiu inca, voi vedea inaintea evenimentului

Poți vedea rezultatele doar după votezi.
  1. LogOn

LogOn Primar Cluj-Forum.ro Membru Staff

Data înregistrării:
    Iun 9, 2015
    Like-uri primite:
    4
    Fundaluri sonore celebre ale trupelor The Rank and Fashion, Mice on the Run, Jazu sau Hilde Louise Asbjorensen au intretinut atmosfera si au facut din Cluj o adevarata scena in aer liber. La nici o saptamana distanta de Electric Castle, Clujul a adus in Transilvania adevarati zei ai jazz-ului si a oferit minunatului public cel mai mare festival de jazz: Jazz in the Park.

Sunetul saxofoanelor si a corzilor de chitara au hipnotizat trecatorii si au revarsat un val de frenezie asupra Parcului Central din Cluj. 7 zile intregi oamenii s-au distrat si au fraternizat, uniti fiind de aceeasi pasiune pentru frumos. Muzica si voia buna au fost prezente atat ziua, cat si noaptea. Sub adierea vantului de vara si sub mangaierile plapande ale soarelui oameni din toate partile s-au intalnit pentru a citi si pentru a admira obiecte de arta. La aceasta editie Jazz in the Park s-a bucurat si de prezenta in numar mare a biciclistilor care au venit sa se bucure de meeting point-ul special organizat pentru ei.

Jazz-in-the-Park-a-fost-cu-adevarat-Chill-in-the-park-5.jpg

Odata ce am reusit sa parchez in traficul infernal produs de evenimentul in sine, am fost cuprins de-a dreptul de un sentiment de relaxare, inspirat de cei din jurul meu, care se tolaneau pe hamace si pe pernele gonflabile, cu paharul de bere in mana. Nu cred ca am mai simtit de mult un sentiment de nostalgie cum am trait in parcul central atunci cand am ajuns aici.

Spre surprinderea mea, parcul central a fost mai plin decat l-am vazut eu vreodata si toata umea se simtea bine: nu vedeai vreun galagios pe undeva, toate grupurile si gastile aveau o activitate sau pur si simplu isi vedeau de treaba lor. Ce mi-au placut cel mai mult au fost locurile special amenajate pentru relaxare si activitatile sportive cu tenta de joaca:

Jazz-in-the-Park-a-fost-cu-adevarat-Chill-in-the-park-1.jpg
    Nici familistii convinsi nu au rezistat tentatiei si nu au stat acasa, ci au venit sa se bucure de vara intr-un mod „old school”, asa cum se simt ei bine. Pentru copii nu si-au facut griji, intrucat acestia au avut amenajata o zona de joaca speciala in cadrul parcului, asa incat sa ofere parintilor libertatea de a se distra in voie.

Adevarate talente au fost incurajate prin intermediul concursului realizat de echipa festivalului. Formatii alcatuite din tineri indrazneti si pusi pe distractie au animat publicul pe 3, 4 si 5 iulie si au dat batai de cap juriului in ceea ce priveste alegerea castigatorilor. Jazz in the Park demonstreaza Clujului si intregii tari ca talente nebanuite bat zi de zi parcurile si strazile Romaniei si ca acei pasi ar trebui sa fie facuti pe adevarate scene in lumina reflectoarelor.

Profitand de curajul Clujului de a se angrena in lupta pentru titlul de Capitala Culturala Europeana in 2021, Jazz in the Park creeaza anul acesta Fondul Jazz in the Park prin care isi propune sa aduca zambete pe buzele clujenilor, finantand impreuna cu acestia activitati artistice in oras si acordand burse tinerilor ce impartasesc visul realizarii unei cariere in muzica.

Jazz-in-the-Park-a-fost-cu-adevarat-Chill-in-the-park-6.jpg

Iata ca odata cu muzica, Jazz in the Park a adus in Cluj speranta si visul pentru tineri. Odata cu distractia au adus surprizele si au demonstrat sustinerea adevaratelor talente in primii pasi ai carierei.

Pentru o adevarata diversitate in ceea ce priveste bunul gust in materie de cultura, Clujul a inteles ca nu trebuie sa puna accent doar pe sunet ci si pe imagine, asa incat a facut posibila o colaborare intre doua entitati ce le ofera pe ambele. Pentru prima oara, in acest an, Jazz in the Park intra in parteneriat cu Bookfest, asigurand astfel clujenilor nu doar muzica buna, ci si carti pe masura. Tot ce trebuie sa faca clujenii este sa fie cu ochii si urechile in patru. Daca timp de o saptamana au avut parte de cele mai imbietoare versuri si au ascultat melodii ce le-au cucerit inima, in aceasta vara se vor bucura si de cele mai incantatoare randuri ce le vor rapi privirea si ii vor face sa citeasca fara oprire.

De asemenea, Jazz in the Park va fi alaturi de antreprenorii curajosi ai Clujului si va gazdui adevarate targuri de artizanat, asemeni editiilor precedente. Terasele Clujului vor purta amprenta puternica a festivalului toata vara si vor arata ca muzica buna, distractia si diversitatea sunt la ele acasa in Cluj.

Alte poze:

Jazz-in-the-Park-a-fost-cu-adevarat-Chill-in-the-park-2.jpg Jazz-in-the-Park-a-fost-cu-adevarat-Chill-in-the-park-3.jpg Jazz-in-the-Park-a-fost-cu-adevarat-Chill-in-the-park-4.jpg Jazz-in-the-Park-a-fost-cu-adevarat-Chill-in-the-park-6.jpg

Editat ultima dată: Iul 6, 2015

Împărtășește această pagină

Acest website folosește cookie-uri pentru a furniza vizitatorilor o experiență cât mai bună și cât mai simplă. Prin navigarea site-ului vă exprimați consimțământul conform reglementărilor pentru utilizatorii din U.E.